سامانه چاپوپک
سامانه چاپوپک

برندسازی برای کسب و کارهای کوچک و تازه کاران

برندسازی کسب و کارهای کوچک در دنیای رقابتی امروز بسیار مهم و حساس است. امروزه داشتن یک  برند موفق میتواند کسب و کارهای کوچک را به موفقیت های بزرگی برساند. در این مقاله  برند سازی کسب و کارهای کوچک را بررسی کرده ایم.

 

برند چیست؟ و آیا شما برای کسب و کار های کوچک به آن نیاز دارید؟

” اگر شما علاقمند به کسب کار و رابطه با مشتریانتان هستید، لازم است که شما یک  برند داشته باشید، زیرا که بدون آن شما بدون هویت خواهید بود، یک نشانه، یک علامت حضور و یک هدف، این چیزهایی است که به آن احتیاج داریم”.

 برندسازی چیست؟

برندسازی، به زبان ساده، شیوه های ایجاد و اراه یک نام، نشانه و یا طراحی است که معرفی کننده و متمایز کننده یک محصول از دیگر محصولات و ارائه کننده گان آن است.

اما چه چیزهای دیگری جزو  برندسازی است؟  برندسازی شما را از دیگر رقبایتان جدا میکند.

برندسازی نشان میدهد که شما چگونه با مخاطبین و یا هر کسی دیگری که نشان شرکت شما را می بیند ارتباط برقرار میکنید.  برندسازی آنچیزی است که مخاطبین شما میتوانند از سرویس ها و یا خدمات شما انتظار داشته باشند.

چگونه میتواند یک  برند ایجاد کرد؟

 1. برند خودتان را تعریف کنید.

پیش از آنکه سعی به ساختن  برند داشته باشید شما باید  برند خودتان را تعریف کنید. باید یک تعریف واضح از  برندی که می خواهید داشته باشید به دست بیاورید، در واقع باید :

 • – بیانیه ماموریت شرکت خودتان را تعیین کنید.
 • – ویژگی های شرکت خودتان را بیان کنید.
 • – ویژگی هایی که شما دوست دارید در شرکتتان داشته باشید را بیان کنید.
 • – کسانی که جزو مخاطبینتان هستند را معلوم کنید.
 • – اهدافی که شرکت شما دارد را مشخص کنید.

 

2.ایجاد یک لوگو  و طرح رنگی

رنگ:

بگذارید که در ابتدا کمی درباره طرح رنگی صحبت کنیم. چون به نظر می رسد که این یک موضوع بسیار مهم در تصمیم‌گیری ها برای  برند شما است؛ بهتر است در ابتدا مطمئن باشیم که شما درک درستی از آن دارید.

اما چرا؟ ذهن انسان به صورت فوق العاده ای به محرکهای بصری واکنش نشان میدهد، بیشتر این محرک ها را ما از قبل می شناسیم. چه شما بخواهید و یا نخواهید  رنگ نقش مهمی را در این میان بازی میکند.

هر کدام از رنگهای میواند بر روی  برند شما تاثیرات متفاوتی داشته باشد، و برروی پیامی که آنها انتقال میدهند تاثیرگذار باشند.

معناهای رنگ که با رنگ های مختلف همراه است:

 • صورتی: زنانه، عاشقانه، آرامش بخش
 • قرمز: قدرت، اشتیاق
 • نارنجی: سلامتی، انرژی، گرما، هیجان
 • سبز: طبیعی بودن، یکدستی، پول
 • آبی: آرامش، وفاداری، واضح بودن، اطمینان
 • بنفش: جادو، خلاقیت، وفاداری
 • سفید: خلوص، پاک بودن، سادگی
 • سیاه: قدرت، تخصص داشتن
 • قهوه ای : سادگی، طبیعی بودن، مردانه بودن

لوگو  

شما نیازمند آن هستید که زمانی را که برای ساخت لوگو  صرف میکنید را بیشتر کنید، و زمان بیشتری را با یک طراح لوگو  حرفه ای بگذرانید. لوگو ی شرکت شما یک بخش حیاتی در ساختن  برند کارآمد است.

به لوگو  به عنوان هویت شرکت خودتان فکر کنید. لوگو ی شما آنچیزی است که مخاطبین شما برای همراهی با شرکتتان و کالاها و خدماتی که ارائه میدهید، فرا خواهند گرفت. خوب، چگونه میتوان یک لوگوی خوب ساخت؟

هنگامی که شما درحال ساختن لوگو  هستید، به آینده و بازه زمانی بلند مدت فکر کنید. یک سوال خوب که شما باید در اینجا از خودتان بپرسید این است که :«لوگو ی شرکت من در ده سال آینده چگونه باید دیده شود؟».

شما باید به این مطلب نیز پاسخ دهید که از لوگو ی خودتان چگونه استفاده میکنید. آیا شما از آن برای کارهای آنلاین بهره می برید، یا آن را بر روی بیلبورد نصب میکنید، یا آن را برروی نوشت افزار، خودرو، و یا تخته سفارش مشتریان و موارد دیگر استفاده میکنید؟

شاید شما بخواهید یک لوگو  ایجاد کنید که مطابق با هرکدام از این موارد یا هر احتمال دیگری باشد که شما برنامه ای برای استفاده از آن دارید.

 

3.ساخت یک تگ لاین

تگ لاین چیست؟ به سادگی باید بگویم که تگ لاین یک عبارت منحصر به فرد است که نام شما را به  برندتان ربط می دهد.

تگ لاین های یک عبارت کلامی است که با  برند شما همراه میشود و بیشتر از آنکه فکر می کنید کارآیی دارد. هرچند، الان نمیخواهد که تمرکز شدیدی بر روی تگ لاین داشته باشید.

شما باید به دنبال آنچیزی باشید که اکنون انجام میدهید و یا میتوانید انجام دهید، به کارهای فکر کنید که از نام بردن و یا انجامشان لذت می برید.

بهتر است به جای آنکه تمرکز پیدا کردن تگ لاین را بر روی محصولات و یا خدمات شرکت خودتان قرار دهید، تمرکز آن را برروی منافعی بگذارید که از خدمات و یا محصولات شما به مشتریان می رسد.

این آنچیزی که باید درباره تگ لاین بدانید، به مشتریان آنچه که میخواهند را بگویید.

نمونه های از تگ لاین برندها:

 • شرکت نایک: «فقط انجامش بده!».
 • شرکت LG: «کالای زندگی (زندگی خوب)».
 • شرکت اپل (Apple): «متفاوت فکر کن».
 • شرکت اسباب بازی سازی لوگو : «بازی کن».
 • فروشگاه های والمارت (Walmart): «با پس انداز زندگی بهتر میشه».
 • رستوران های مک دونالد: «من عاشقشم!».
 • شرکت اورئال: «به خاطر اینکه شما ارزشمندید».
 • پارک بازی دیسنی لند: «شادترین جا بر روی کره زمین».

 

 1. یکپارچه شدن با برند

برند شما اکنون آماده است که با هر جنبه از شرکت شما به صورت یکپارچه در آید. کسب و کارهای کوچک دستی در این زمینه دارند، زیرا که تعداد کارمندان آنها اندک است و فرصت شخصی سازی بیشتری با مشتریان و مخاطبینتان دارید.

شما میتوانید به اندازه کافی و لازم به کارمندانتان آموزش دهید و مطمئن شوید که هر کسی دقیقا مطابق با  برند شما کار میکند. آیا این نکته مهمی است؟ بگذارید که در اینجا با ذکریک مثال واضح از خدمات این موضوع را به شما توضیح دهیم.

اگر کسب و کار شما در تلاش است که یک  برند «حرفه ای» و «تمیز» را داشته باشد، باید به کارمندان خودتان درباره تمیزی بودن محیط و مناسب بودن لباس های کارشان هشدار دهید تا سبب گیج شدن مخاطبین نگردید. آموزش مناسب کارمندان کمک قابل ملاحظه ای به شما و هر کسی که از این  برند استفاده میکند می دهد.

 

 1. مطابق با  برند و متعهد عمل کنید

در آخر نکته بسیار مهمی که در این جا وجود دارد آن است که مطمئن شوید که ارتباطاتی که شما با جامعه دارید سازگار با  برند شما و مطابق با  برندی است که شما ایجاد کرده اید. یک  برند در هم میتواند سبب دور شدن مخاطبین از شما شود.

نتیجه گیری

برند سازی یک بخش الزامی از ساختن یک وب سایت و یا کسب و کار کوچک است. مراحلی که در بالا گفته شد را دنبال کنید و  برندی ایجاد کنید که شرکت شما را الزام به تعامل با آن بکند، در آن صورت است که نتیجه این کار را دریافت خواهید کرد.

منبع:

https://armcade.com

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.